Aviar

Výrobce: Innova, plast: DX, R-Pro, Champion, JK, hmotnost: 175g

Dnes se zaměříme na putter Aviar. Jak prohlásil výrobce, jedná se o putter, který v ruce šampionů vyhrál více titulů mistra světa, než všechny zbývající dohromady. Představím vám Aviar v několika hmotách a provedeních, které jsem měl možnost vyzkoušet.

Aviar – putter s vekým P

Aviar používám výhradně na puttování. Maximálně na krátký příhoz, ale to jen vyjímečně. Začínal jsem s Aviarem v základním plastu a byl to jeden z mých prvních disků. Postupně jsem vyzkoušel hmotu DX, R-Pro a Champion a také variantu JK Aviar – X. Nakonec jsem si nejvíce oblíbil JK Aviar-X se kterým puttuji ve větru a do kopce a Aviar R-Pro. To jsou moje hlavní puttery a nedám na ně dopustit.

Aviar DX

Jedná se o disk v základní hmotě. Ta má bohužel dvě velké nevýhody. Disk se velmi rychle omlátí a ztratí stabilitu. Cca po 2 měsících pravidelného používání se disk docela ohrál a stal se dost nestabilní. Disk jsem používal pouze na puttování a kratší příhozy, takže tím ohrál je myšleno opotřebení o řetězy a konstrukci koše. Na disku jsou viditelné vrypy a škrábance. Ale na trénink puttování jsou stále použitelné. Co se letových vlastností týče, tak u puttování do 10m disk letí zcela rovně až do koše. Při delších puttech je potřeba disk vypouštět v mírném anhyzeru, nebo počítat s mírným fadem na konci letu. Pravda je, že ten se s opotřebením disku výrazně zmenšil.

Aviar R-PRO

Disk je z měkčené hmoty R-Pro, která se skvěle drží ikdyž je disk vlhký. Také v mrazivých dnech je grip výborný. Pro ty, kdo preferují měkké puttery, je to jasná volba. Disk vydrží mnohem více než v základní hmotě. Ikdyž asi po 5 měsících začínám pociťovat, že již není tak stabilní, jako když byl nový, což je ovšem problém téměř všech disků.

Při puttování oceníte především jeho přilnavost k řetězům. Ta je opravdu výborná. Už hodněkrát se mi stalo, že se disk zachytil i při minimálním kontaktu s řetězy. Občas vám to může hodně pomoci. Ale spoléhat na to nejde 🙂 Disk mi oproti základní hmotě přijde trochu stabilnější. Často s ním při trénincích drivuji a disk létá stále rovně. Na konci letu je minimální fade. Při puttování disk skvěle drží rovinu do 10m. Při delších puttech nad 10m má disk již výrazný fade a je s ním potřeba počítat.

Aviar Champion

Champion je průhledná odolná hmota. Průhledný disk vypadá opravdu super. Pokud je suchý tak se i docela dobře drží. Bohužel disk je velmi často vlhký. Nevím jak je to možné, ale přijde mi že disk přitahuje vlhkost jako by se „potil“. Pokud leží celou plochu na zemi a zasvítí na něj sluníčko, začne na něm strašně rychle kondenzovat voda. Nevím, jestli to dělá hmota Champion, ale u jiného disku jsem se s tím zatím nesetkal. Takže sušit, sušit a zase sušit.

Toto provedení mi na puttování vůbec nesedlo. Disk sice lítá hezky rovně jako ostatní Aviary, ale hmota je velmi tvrdá a řetězy ji moc nechytají, ba naopak. Aviar v této hmotě je spíše vhodný na příhozy. Při těch je disk stabilní a drží si dráhu letu jak při anhyzeru, tak i při hyzeru. Navíc hmota champion se jen tak nepoškodí, takže disk vám dlouho vydrží.

JK Aviar-X

Disk je vyráběn z měkčené hmoty PRO-line na základě podnětů Juliany Korver (5x mistryně světa). Disk je oproti verzi R-Pro trošku pevnější a není tolik „gumový“. Grip je stále skvělý a to za každého počasí. Navíc je JKčko o trošku stabilnější (2.3.0.2) než klasický Aviar. Tento disk používám na puttování do kopce a také když fouká vítr.

Při puttování do 8 m mi drží krásnou rovinu, nad 8 metrů se již projevuje stabilita a disk se stáčí doleva. Je nutné ho při výhozu trochu přetočit do anhyzeru, aby disk do řetězů zapadl vodorovně. JK-čko používám i na příhozy. Disk je stabilní a krásně udrží dráhu letu. Dobře se s ním trénuje krátká hra i různé typy hodů. Díky stabilitě, perfektnímu gripu a přilnavosti k řetězům se stal tento disk mým číslem jedna na puttování.

Závěrem

Aviar je vynikající putter. Dodává mi klid a jistotu a to je při puttování to nejdůležitější. Pokud hledáte spolehlivý putter doporučuji vyzkušet právě Aviar. Existuje mnoho různých variant a hmot, ze kterých si vybere každý. Určitě bych začal u základní hmoty, kdy za necelé tři stovky získáte super putter na vyzkoušení. Pokud vám bude vyhovovat, doporučuji se poohlédnout po kvalitnější hmotě. Pro milovníky měkkých putterů doporučuji hmotu R-PRO nebo provedení JK či KC, záleží jaký typ vám bude více sedět. Pro ty, kteří měkké puttery nevyhledávají doporučuji hmotu Star.

Aviar specifikace

Typ disku: Putt & Approach
Průměr disku: 21.2cm
Výška disku: 20 mm
Šířka rimu: 9 mm
Hloubka rimu: 10 mm
Max. hmotnost: 178g

Aviar v číslech

Speed: 2
Glide: 3
Turn: 0
Fade: 1

Používané plasty u Aviaru

Aviar DX – základní hmota

(hmotnost: 150 – 175g)

Aviar R-Pro – měkčená základní hmota

(hmotnost: 155 -175g)

Aviar DX Glow – svítící základní hmota

(hmotnost: 170 -175g)

Aviar Champion – průhledná odolná hmota

(hmotnost: 165 – 175g)

Aviar XT – odolná hmota

(hmotnost: 165 – 175g)

Aviar Star – prémiová hmota

(hmotnost: 150 – 175g)

Aviar Gstar – měkká prémiová hmota

(hmotnost: 165 – 175g)

Varianty Aviaru

Aviar putt & approach
Aviar classic
JK Pro Aviar-X
KC Pro Aviar
Yeti Pro Aviar
McPro Aviar
Aviar3

Letové charakteristiky Aviaru

Letová charakteristika Aviaru přímo od výrobce.
Zdroj: https://www.innovadiscs.com

Letová charakteristika Aviaru
Zdroj: http://www.inboundsdiscgolf.com

Letová charakteristika JK Aviar-X přímo od výrobce.
Zdroj: https://www.innovadiscs.com

Letová charakteristika JK Aviar-X
Zdroj: http://www.inboundsdiscgolf.com

Pár fotek recenzovaných Aviarů

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...

Chcete vědět více?

Zde je pár videí ze zahraničí. Můžete se podívat na porovnání Aviarů a taky na test Aviaru v základní hmotě.

Aviary od Innovy

Test Aviaru DX

Share This

Sdílejte!

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli.