Axis

Výrobce: MVP Disc Sports, plast: Neutron, hmotnost: 176g

Axis od MVP je pro mě synonymem pro rovný hod. Disk se krásně nese vduchem a konec letu je zakončen minilálním fadem. Jedná se o rovný midrange, tedy disk na střední vzdálenosti.

A jak Axis lítá?

Rovně. Ideální na tunely. Velmi často s ním trénuji právě rovné hody 50 – 60 m. Na turnajích ho používám vždy, když potřebuji hodit rovný hod této vzdálenosti. Pokud s tímto diskem chci dosáhnout větší vzdálenosti, musím ho při výhozu trochu podhodit, nebo počítat s lehkou anhyzerovou dráhou letu. Maximum rotace a síly disk přetočí do prava.

Axis používám hodně na trénování. Trénuji s ním backhandovou techniku, hlavně rovné hody a poslední dobou také anhyzery.

Forhand – lehký a technický forehand je rovný, fade na konci je velmi malý. Pokud se do disku trochu více opřete, což je u forhandu alespoň u mě normální, má tendenci se okamžitě přetáčet. Takže na forehandové hody ho nepoužívám. Dle mého se na forehand moc nehodí, jelikož je málo stabilní.

Hyzer Axis udrží po celou dráhu letu, ale musíte na to s citem, žádné mega rány. Pokud se do něj na začátku hodně opřete a dáte mu hodně rotace, disk vypuštěný v mírném hyzeru se srovná a pak letí rovně. Na konci letu má lehký fade. Pokud bych chtěl házet hyzerem, určitě sáhnu po více stabilním disku.

Anhyzer – i když tento hod zatím moc neovládám, tak ho pravidelně trénuji a to právě s Axisem. Pokud disk vypustím v mírném anhyzeru s dostatečnou rotací, tak si ho velmi dlouho drží a na konci dráhy se pouze srovná a plachtí dál. Nemá tendenci se překlápět zpět do hyzeru. Pokud je disk vypuštěn v anhyzerovém náklonu do větší výšky, disk na konci letu nemá stabilitu na to přetočit se do hyzeru a spadne k zemi jako cihla. Bohužel tím ztratí i dost vzdálenosti. Toho ale lze využít na obhození překážky, za kterou disk „pouze spadne“ ke koši dolů.

Axis je velmi dobře ovladatelný disk. Pokud potřebuji hodit rovný hod do 60m, sahám právě po tomto disku. V těchto hodech má Axis mou důvěru a cítím se jistě.

Jak se Axis drží?

Skvěle. Jako všechny disky z Neutronu. Tato hmota je velmi příjemná na omak a pokud je suchá, tak vůbec neklouže. Disk v ruce cítíte. 176g je prostě znát. Axis se vyrábí od 174 do 181g, takže máte pocit že držíte opravdu „kus“ disku. I přes svoji váhu skvěle klouže vzduchem. Vysoký glide je opravdu znát. Prémiová hmota Neutron je velmi odolná a navíc v kombinaci s pevným okrajem disk vydrží velmi mnoho. Náraz do stromu je na disku téměř neznatelný. Házím s ním pravidelně více jak 3 měsíce a Axis je stále jako nový.

Závěrem

Myslím si, že Axis je vhodný pro všechny typy hráčů. Doporučil bych ho především začínajícím discgolfistům. Sám jsem viděl, jak se člověk zlepšuje právě na tomto disku. Ze začátku vám odpustí chyby v technice a později se vám odmění krásnými rovnými hody. Axis beru jak na trénink, tak na turnaj. Házím s ním téměř všechny rovné hody, nebo mírné anhyzery. Pokud hledáte midrange disk, který létá rovně, určitě sáhněte po disku Axis od MVP.

 

A co o disku AXIS tvrdí výrobce?

Skvělý glide a přesnost na úzkých fairwayích udělaly z Axise stálici MVP disků. Skvěle bude fungovat začínajícím hráčům, kteří mu nemusí dávat tolik síly, ale zároveň snese i silnější hody pro maximálně přesné dlouhé příhozy.

Axis specifikace

 
Typ disku: 13 mm midrange driver
Průměr disku: 21.8cm
Výška disku: 2.5 cm
Šířka rimu: 1.3 cm
Hloubka rimu: 1.3 cm
Max. hmotnost: 180g
Rozměry disku Axis od MVP

Axis v číslech

Speed: 5
Glide: 5
Turn: -1
Fade: 1

Plasty používané na Axise

Hmoty používané na disk Axis
Hmoty používané na disk Axis
Hmoty používané na disk Axis
Koupit disk Axis

Letové charakteristiky Axise

Letová charakteristika disku Axis

Letová charakteristika Defyho přímo od výrobce.

Zdroj: http://www.axiomdiscs.com/

Letová charakteristika disku Axis

Letová charakteristika z webu inbounds disc golf

Zdroj: http://www.inboundsdiscgolf.com

Porovnání letové charakteristiky disku Axis

Porovnání letových charakteristiky 21,5 mm driverů

Zdroj: http://www.axiomdiscs.com/

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...

Chcete vědět více?

Zde je pár videí ze zahraničí. Můžete se podívat, jak Axis létá profíkům a co o něm říkají zahraniční recenzenti.

Recenze Axise od Mariana Ludwiga

Test MVP Axis

Share This

Sdílejte!

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli.