Envy

Výrobce: Axiom disc, plast: Neutron, hmotnost: 173g

Axiom Discs jsou odnoží firmy MVP. Jaký je mezi nimi vztah přesně nevím, ale používají stejnou technologii (Gyro TM) i stejné hmoty. Rozdíl je v designu a jiné barevnosti. Disky od MVP mají vždy černý okraj a barevný střed. Disky od Axiomu mají barevný okraj  i střed. Barevné kombinace jsou nádherné, stejně jako design. Já mám Envyho v modro-modré kombinaci a vypadá fakt moc dobře. Viz fotky níže.

Envy je putter

A to stabilní putter. Do disku se můžete pořádně opřít a nepřervete ho. Tento disk na puttování skoro nepoužívám. Výjimkou jsou velmi dlouhé putty. Zde si myslím, že mi pomáhá pevný okraj (GYRO TM) a nízký profil disku. Prostě se mi s ním lépe dosahují větší vzdálenosti, než mým základním putterem (Aviar R-Pro).

A jak Envy létá? Skvěle!

Backhand
Disk perfektně drží dráhu letu. Rovně vypuštěný disk letí velmi dlouho rovně. Na konci dráhy je mírný, ale jistý fade. Pokud disk vypustíte v hyzeru, udrží po celou dráhu úhel, ve kterém jste ho vypustili. Podobné je to i u anhyzeru.
Envy je vhodný i na drivy. Do disku se můžete pořádně opřít a nepřervete ho. Naopak, odmění se vám krásným dlouhým letem s jistým fadem. Envym házím i přes 80m, což je na putter slušná vzdálenost.

Envy lze použít i na forehand. Je potřeba disk mírně naklonit do hyzeru, jinak má tendenci se překlápět. Pokud disk vyhodíte forehandem v mírném anhyzeru tak 4 – 5 metrů vysoko, disk se po chvíli srovná a krásně splachtí na zem. Tento hod velmi rád používám na obhození překážky, když nelze házet backhandovým hyzerem.

Pokud je potřeba krátký roller je Envy také dobrá volba. Díky pevnému rimu (technologie GYRO) disk skvěle drží na zemi. Krouží stabilně dle zvoleného úhlu.

Envym lze házet i přes hlavu. Jak thumber, tak tomahawk. Žádné závratné vzdálenosti tímto způsobem nedosáhnete, ale pokud je potřeba přihodit disk na 20 – 30 metrů přes hlavu, je Envy dobrá volba. Disk je potřeba trochu naklonit ve směru rotace, pak už krásně krouží až ke koši. Na vzdálenost do 35m je tento způsob velmi účinný a přesný.

Jak se Envy drží

Disk je z odolné hmoty Neutron, která je téměř nezničitelná. Párkrát jsem to narval do stromu i do kovového sloupku a na disku to není téměř vidět. Ani jízda po asfaltu či betonové cestě na něm nezanechala téměř žádné stopy. Disk se fakt skvěle drží. Hmota Neutron je velice příjemná na omak. Mám hodně velké ruce, disk je poměrně nízký a má úzký rim a i přesto je grip fakt super. Trochu horší je to za mokra, kdy je potřeba disk opravdu pořádně utřít, aby člověku nevyklouzl z ruky. To je u tohoto plastu trošku problém.

Na co je Envy vhodný

Envy od Axiomu je pro mě nejuniverzálnější disk, se kterým pravidelně trénuji. Hlavně backhandovou techniku, protože Envy udrží úhel, ve kterém ho vypustíte a díky tomu máte vizuální kontrolu, zda disk letí tak, jak jste zamýšleli. Při trénincích ho využívám téměř na všechny hody. Příhozy forehandem i backhandem, dlouhé putty. Poslední dobou s ním trénuji i krátké rollery a zkouším i hody přes hlavu. Envy je na trénink prostě ideální společník. Na turnaj bych bez Envyho nevyrazil. Používám ho především na příhozy a jako driver pro kratší jamky.

Závěrem

Envy byl jeden z prvních disků od Axiom, který jsem si pořídil. Takže ho směle mohu doporučit i začínajícím hráčům, jako jsem já. Mám v plánu si pořídit další hlavně na trénování. Také chci vyzkoušet Envy v Electron plastu (v prodeji od prosince 2017), od kterého si slibuji skvělý grip za každého počasí.

U Envyho si cením zejména jeho univerzálnost a stabilitu. Envy vždy dělá přesně to, co má, žádná nepříjemná překvapení. Diskem lze házet téměř cokoliv. Backhand, forehand, roller, overhead i putt. Pro tento disk není nic nemožné. Pokud bych měl vybrat jen jeden disk ze svého batohu, byl by to jednoznačně Envy.

 

Co o disku píše výrobce?

Envy je lehce stabilní putter a příhozový disk. Příjemně sedí v ruce, což vám dodá jistotu při puttování i příhozech. Při vysokých rychlostech hodu je spolehlivě stabilní s minimálním fadem. V provnání s disky Ion a Anode má o něco nižší profil a rychlost. Dá se řící, že Envy je takový unikátní „poklicovitý“ stabilní putter.

Envy specifikace

Typ disku: Putt & Approach
Průměr disku: 21.1cm
Výška disku: 20 mm
Šířka rimu: 10 mm
Hloubka rimu: 14 mm
Max. hmotnost: 176g

Envy v číslech

Speed: 2
Glide: 3
Turn: 0
Fade: 2

Plasty používané na Envyho

Letové charakteristiky Envyho

Letová charakteristika přímo od výrobce.
Zdroj: http://www.axiomdiscs.com/

Letová charakteristika přímo od výrobce.
Zdroj: http://www.inboundsdiscgolf.com

Porovnání letové charakteristiky Envy vs Ion.
Zdroj: http://www.axiomdiscs.com/

Pár fotek recenzovaného Envyho

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...

Chcete vědět více?

Zde je pár videí ze zahraničí. Můžete se podívat, jak Envy létá a co o něm říkají zahraniční recenzenti, například Marian Ludwig, kterého občas můžete potkat i v Čechách. Například na turnaji v Chebu.

Recenze Neutron Envy

Recenze Envyho od Mariana Ludwiga

Share This

Sdílejte!

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli.