Kaxe Z

Výrobce: Kataplast, plast: K1 Glow, hmotnost: 173g

Jako zarputilý forehandér sahám poslední dobou po discích, u kterých je rozdíl turnu a fade minimálně +2 a jelikož mám pocit, že mi v bagu chybí spíše midrange, řekl jsem si, že bych mohl zkusit Kaxe Z K1 Glow od Kastaplastu. K tomuto rozhodnutí mě vedlo několik pohnutek – jednak zajímavé hodnoty 6 5 0 2 a neméně důležitou roli hrála jeho „glow“, tedy schopnost po nějakou dobu zářit ve tmě. Přiznávám, že má duše dítěte také zazářila.

Jak s ním házím

Až na pár výjimek, kdy jsem si snažil přihodit ke koši z obtížné pozice (a spíše jen pro účely testování), pouze forehandem. Jelikož jsem limitován endoprotézou, tak veškeré hody jsou jen s velmi mírným rozběhem – dalo by se říci rychlejším krokem. V první řadě mě zajímalo srovnání s podobným diskem Truth (5 5 0 2), jehož recenzi zde také najdete.  Pro porovnání obou disků jsem si vybral dvě různé jamky – čtyřku v Oseku a jedničku v Teplicích.

Porovnání

Osecká jamka vzdálená 52 m je otevřená a lze tam házet jakkoli – od rovných hodů po vysoké hyzery. V bezvětří se disk chová předvídatelně. Tedy pokud chci, aby letěl rovně, vypustím jej v mírném hyzeru (tzn. lehce podhozený), disk se srovná, lehce přetočí doleva, aby na konci letu zase mírně fadnul doprava – opíše tedy jemné esíčko (5 5 -1 2). Pokud se do disku více opřu, už ho začínám přervávat a aby se mi nedostával až do rolleru, musím volit větší úhel skonu hyzeru při výhozu. Pokud fouká protivítr (a nemusí být moc silný, stačí už 2 – 3 m/s), disk se stává nestabilním a je schopen při hodu FH opisovat celou dobu letu levou křivku s nulovým fadem. Při silném protivětru jsem měl problém s diskem hodit přes 65 m (pro srovnání jsem házel i Truth a ten mi létal ještě o pár metrů méně). Ovšem co mě velmi příjemně překvapilo, jsou jeho letové charakteristiky při hodech po větru. Právě při testech v Oseku jsem si házel od koše zpět k výhozišti, kde jsem měl kameru a házel jsem opravdu mírnými hody téměř bez nápřahu – disk létal daleko za hranici 70 m a několikrát jsem se zatajeným dechem sledoval, jak jen o několik centimetrů minul kameru. Disk jsem po větru vypouštěl vodorovně a velmi dlouho držel naprostou rovinu, než začal na konci letové trajektorie fejdovat. Najednou se mi zdálo, že hodnoty 6 5 0 2 jsou naprosto odpovídající.

Druhé testování na teplické jamce č. 1 (67 m mezi stromy) – byl jsem zvědavý, jak se v porovnání s Truthem bude chovat Kaxe Z. Jamka, kde se snažím esíčkem hodit pod koš a neskončit v OB – pokud bylo bezvětří, disk létal skvěle dle předpokladu (5 5 -1 2), ale končil mi zbytečně daleko (až 10 m) za košem, takže jsem postupným ubíráním síly dokázal házet pod koš. Horší situace nastala s větrem – ať v zádech, kdy disk lehce nakloněný do hyzeru se nesrovnával a celou dobu držel náklon a končil vpravo v OB, nebo při protivětru (a bočním větru), kdy jsem ho pro rovný hod musel hodně klopit do hyzeru – při rovných hodech létal vlevo (6 5 -2 0).

Dojmy

Pokud se do disku příliš neopřu, pak hodnoty 6 5 0 2 odpovídají tomu, co si pod těmito hodnotami představuji – hyzer drží celou dobu náklon, hod bez náklonu je zpočátku rovný, končí fadem, anhyzer se překlopí na konci zpět (flex shot). Při silném hodu se disk (z pohledu FH) stává nestabilním a musím ho podhazovat, aby se nepřetáčel do leva. Při silnějším anhyzeru disk celou dobu drží náklon a letí vlevo. Pokud je protivítr silnější (nad 3 m/s),  raději volím jiný disk (Hornet).

Kaxe Z K1 glow používám k rovnějším příhozům mezi 40 – 60 m.

Glow

Přidanou hodnotou tohoto disku je jeho schopnost po nasvícení nějakou dobu svítit. Praktická využitelnost této vlastnosti by byla rozhodně skvělá, kdyby přechod světla a tmy byl rychlý – při pozvolném západu slunce disk postupně ztrácí svou svítivost a jediným způsobem, jak využít disk za tmy, je nasvítit ho baterkou. Viditelnost disku během letu je pak dobrá a výsledný efekt u diváků končí zvoláním „to je paráda!“

Nevýhoda barvy disku je jako u všech bílých disků jeho nepoužitelnost při sněhové nadílce, což se však dá těch pár měsíců v roce přežít. Materiál K1 se mi jeví opravdu odolný (uvidíme časem) a jeho hladký povrch mi vyhovuje, neboť se na něm nedrží bláto a lépe se otírá. Co se týče tvaru, Kaxe Z se mi drží dobře – nemá ostré hrany způsobující rozdírání hrany ukazováčku a nestává se, že by v odhodové fázi zůstával viset na prstu.

Závěr

Musím říct, že jsem s Kaxe Z velmi spokojený. Letové charakteristiky a projevy jsou podobné disku Truth (5 5 0 2) a nad jeho schopností svítit zaplesá každé – i přerostlé – dítě.

Specifikace disku Kaxe Z

Typ disku: Midrange

Průměr disku: 21.1cm

Výška disku: 1.9 cm

Šířka rimu: 1.5 cm

Hloubka rimu: 1.3 cm

Max. hmotnost: 175g

Kaxe Z v číslech

Speed: 6

Glide: 5

Turn: 0

Fade: 2

Letové vlastnosti disku Kaxe Z

Pár fotek disku Kaxe Z

Napsal Pavel "Chroust" Votický

Někdy na jaře 2017 jsem měl omylem puštěnou televizi a proběhla tam krátká reportáž o discgolfu...Nevím, co to bylo za pořad, odkud to bylo a co přesně bylo v té reportáži, jen si pamatuji, že jsem vykřikl: “To chci zkusit!“

Více o autorovi ...

Návod jak házet Kaxe Z

Pokud chcete vidět jak správně házet tímto diskem podívejte se na krátké instruktážní video.