Matrix, Vector a Tensor

Srovnávací recenze stabilních midrage disků od MVP discsport

Dneska se podíváme na tři stabilní midrange disky od MVP. Ty si jsou na první pohled velmi podobné a to zejména udávanými čísly letových vlastností. Jako první tu máme Matrix (5.4.0.2.), druhý je Vector (5.4.0.3) a jako poslední Tensor (5.5.0.3). Pojďme si tyto disky mezi sebou porovnat.

 

Technikcé parametry

 

Matrix

5. 4. 0. 2

Typ disku: Midrange
Průměr disku: 21.5 cm
Výška disku: 1.6 cm
Šířka rimu: 1.4 cm
Hloubka rimu: 1.4 cm
Max. hmotnost: 178 g

Vector

5. 4. 0. 3

Typ disku: Midrange
Průměr disku: 21.7 cm
Výška disku: 2.1 cm
Šířka rimu: 1.3 cm
Hloubka rimu: 1.3 cm
Max. hmotnost: 180 g

Tensor

5. 5. 0. 3

Typ disku: Midrange
Průměr disku: 21.5 cm
Výška disku: 2.1 cm
Šířka rimu: 1.2 cm
Hloubka rimu: 1.3 cm
Max. hmotnost: 178 g

Když se podíváme na letové křivky, jsou si velmi podobné. Ale pravda je taková, že mezi disky je větší rozdíl, než se na první pohled může zdát. 

Matrix

První co musím zmínit u tohoto disku je grip. Ten je dokonalý. Prostě to je (a zde si vypůjčím obrat od Jerryho)pornogrip“. Na testování jsem měl Matrix v Protonu i novinku v Neutronu. Disky v obou hmotách se chovaly téměř totožně. Neutronová hmota mi přišla o malinko stabilnější.

Backhand

Na 50 – 60 m disk létá rovně s jistým a celkem ostrým fadem na konci. Jeho síla přichází až při delších hodech na 70 – 90 m. Tady disk letí opravdu velmi dlouho rovně a na posledních 10 metrech je rychlý a jistý fade. Hyzer vám udrží celou dráhu letu. V jakém náklonu ho vypustíte, ten udrží a na konci vám ještě přidá. Anhyzer je už zajímavější. Při hodech okolo 50 m se disk jistě vrací zpět a na konci i lehce fadne. Při delších anhyzerech, když disku dáte hodně rotace a při výhozu disk nakloníte tak na 45°, udrží anhyzerovou dráhu letu velmi dlouho. Ke konce se pouze srovná a splachtí ještě pěkných pár metrů.

Forehand

Disk se skvěle drží i na forehand. Díky nízké výšce disku (16 mm – je to fakt placka) skvěle opouští ruku a nezůstává „viset na prstu“. Bohužel disku chybí více stability a tak nelétá tak daleko, jako na backhand. Ale kolem 50 m jsem s ním hodíte bez problémů. Pokud chcete s tím to diskem dosáhnout větší vzdálenosti, je potřeba při odhozu disk lehce poklopit do hyzeru.

Over

Díky nízkému rimu se disk špatně drží na Thumber, takže se mi s ním moc dobře neházelo. Disk se netočí moc rychle a je nutné ho k rotaci trochu pobídnout naklopením ve směru otáčení. U tomahawku se disk drží mnohem lépe. Při hodech do 50 m se disk nepřetočí a padá na záda. Až při delších hodech má tendenci se dotáčet.

Matrix je pro mě rovný dlouhý disk. Skvěle se drží a na midrange létá zatraceně daleko. Ale pozor, občas se stane, že ho při větší síle lehounce přervete. Také ne každému tento disk sedne. Osobně bych Matrix označil čísly 5. 5. 0. 2. a pro silové hráče 5. 5. -0,5. 2.

Matrix je dostupný v těchto plastech

  • Proton (průhledná hmota, odolná)
  • Neutron (nejodolnější plast)

Vector je dostupný v těchto plastech

  • Electron (základní hmota, lepší grip, rychle se obouchá)
  • Proton (průhledná hmota, odolná)
  • Neutron (nejodolnější plast)

Vector

Vector je takový univerzální dříč. Nedosáhnete s ním ohromujících vzdáleností třeba jako s Matrixem, ale je spoustu jamek a situací, kde je přesně tento disk potřeba. Na test jsem měl možnost vyzkoušet tři různé plasty – Electron, Proton a Neutron. Zde rovnou říkám, že u testovaných disků byl znatelně nejstabilnější ten v Protonu, což je výjimka, jelikož nejstabilnější bývají obvykle disky v Neutronu.  Asi největší zklamání byl Electron. Ten se sice fantasticky drží,  „vo tom jako žádná“, ale asi po měsíci házení se disk obouchal natolik, že se stal nestabilní a nevyzpytatelný. Takže za mě electronová hmota pouze na puttery, nikoli na midrange disky a už vůbec ne na drivery.

Backhand

Na 50 – 60 m disk letí rovně asi do dvou třetin vzdálenosti. Pak začne mírně, ale vždy stejně jistě fadovat. I při delších hodech (65 – 80 m) se chová stejně. Přibližně ve dvou třetinách začne mírný a táhlý fade. Vector je skvělý na hyzer hody. Díky tomu, že fade není tak ostrý, s ním dosáhnete dlouhé levotočivé zatáčky (leváci pravotočivé). Tohle je asi největší síla tohoto disku, aspoň pro mě. Zajímavý je také anhyzer. Pokud vezmete ohraného Vectora v Electronu a trochu ho natřete, můžete rovnou zapomenout, že by měl chuť se vracet. Anhyzer až do konce. U stabilních hmot Proton a Neutron je tomu naopak. Disk se začne rovnat a na konci můžete očekávat mírný fade.

Forehand

Vector je vyšší a trošku vypouklejší než Matrix a tak trochu hůře opouští ruku. Oproti Matrixu je stabilnější a i delší. Pokud disk dobře vypustíte, krásně se nese a na konci má jistý fade. I mírný anhyzer se vrátí.

Over

Při hodech přes hlavu je Vector fakt super! Byl jsem mile překvapen, jak spolehlivě disk vykroužil požadovanou křivku. Pokud hodíte thumberem disk tak na 50 m, krásně dotočí a dopadá pod mírným úhlem na hranu. Nikam se nekutálí ani neodskakuje. U tomahawku je situace trochu jiná. Disk se nedotáčí a padá spíše na záda, po nichž má tendenci lehce se sklouznout. U obou typů hodů musíte disk mírně naklopit ve směru otáčení a pak už odvede svou práci přesně a precizně.

Vector je disk, který určitě patří do každého bagu. Odvede černou práci a dost často vám vytrhne trn z paty. Já ho z bagu určitě nevyndám. Letové vlastnosti bych označil takto: 5. 5. 0. 2,5.

Tensor

Tensor je z testovaných disků jasně nejstabilnější. Na rozdíl od Vectoru má fade na konci velmi rychlý a ostrý. Mě osobně přijde, že z testovaných disků létá nejméně. Zajímavý je u tohoto disku profil. Rovně seřízlý pod daným úhlem, žádné vykrojení, žádná hranka. Mrkněte na fotky níže.

Backhand

Na 50 – 60 m disk létá rovně a na konci je jistý fade (krásná 3). I při delších hodech (60 – 70 m) se chová stejně. Pokud ho hodíte anhyzerem, disk se velmi rychle začne rovnat a let zakončí fadem. Disk je díky své stabilitě vhodný i do silnějšího protivětru, kdy zůstává stabilní. Pokud ho budete házet v hyzeru, musíte se do něj pořádně opřít a náklon nesmíte přehnat, jinak vám půjde celkem rychle k zemi.

Forehand

Při forehadových hodech okolo 50 m létal disk rovně s jistým fadem na konci. Pokud jsem chtěl dosáhnout delší vzdálenosti a přidal na síle, disk se docela rychle překlápěl do anhyzeru, ale vždy se vrátil a konec letu uzavřel krátkým a rázným fadem. Tensor mi na forhand moc nevyhovoval, raději bych volil Vector.

Over

Na tomahawk se disk choval velmi podobně jako Vector. Při hodech do 50 metrů padal vždy jistě na záda. Ani při vetší razanci neměl chuť se úplně dotáčet. U thumberu se choval také podobně jak Vector, jen se nepřetáčel tolik na hranu. Vyšší stabilita se jasně ukázala.

Tensor je jasně nejstabilnější a u tohoto disku souhlasím s čísly 5. 5. 0. 3, jen možná bych plachtivost označil hodnotou 4.

Tensor je dostupný v těchto plastech

  • Neutron (nejodolnější plast)

Závěrem

Tak a který z těchto třech disků je nejlepší? Žádný. Každý je na něco jiného. A i když na první pohled vypadaly tyto talíře téměř stejně, opak je pravdou.

Matrix je placka, která létá daleko a rovně. Skvěle se drží a dá se použít i na kratší forehandy. Ze všech tří disků je nejméně stabilní, ale s jistotou můžu říci, že na backhand létá nejdále.

Pokud potřebujete něco stabilnějšího, doporučuji Vectora. Ideální na mírné táhlé hyzer hody. Také super na hody přes hlavu. Jde s ním dobře a daleko hodit forehandem. A i do protivětru ho můžete použít. Prostě takový univerzál. Jen pozor na hmotu, berte ho v Neutronu či v Protonu. V základní Electron hmotě totiž velmi rychle ztratí své letové vlastnosti.

No a jako poslední nám tu zbývá Tensor. Nejstabilnější disk ze všech testovaných. Dle mé zkušenosti také nejkratší. Má jistý a ostrý fade. Hodí se i do silného protivětru. Dobře funguje na forehand i přes hlavu, ale tyto hody přeci jen raději házím Vectorem.

Pokud bych si měl vybrat pouze jeden, zvolil bych si Vectora. Ten mému srdci přirostl nejvíce.  Jistý, spolehlivý a stabilní midrange, který využijete v mnoha situacích. Backhand, forehand i over. Univerzál jedna báseň.

Porovnání letových křivek u testovaných disků

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...