Octane

Výrobce: MVP

Kdybych měl OCTANE jednoduše charakterizovat, řekl bych, že je to „pan letec.“ Octane je nestabilní distance driver se šířkou rimu 23 mm a super glidem. Letové vlastnosti v číslech: 13/5/-1/2. Tak se na něj pojďme podívat trochu blíže.

Backhand

Octane patří mezi opravdu dlouhé disky a tak se budeme bavit o maximální vzdálenosti cca 110 – 120 m. Pokud disk vyšlete rovně, okamžitě se projeví -1 na turnu a disk točí vpravo. Super ale je, že se s jistotu vždy vrátí zpět. Mírný hyzer se srovná (hyzerflip) a poměrně dlouho letí rovně s jistým fadem na konci. Pokud potřebujete hyzer, musíte disk hodně podhodit, jelikož bude mít tendenci se rovnat. I na anhyzer lze Octane použít. Mírně přitažený disk hodně dlouho letí v anhyzeru a až na konci letu se srovná a splachtí dalších pár metrů. Tento hod ovšem není zrovna jednoduchý a vyžaduje trénink.

Co je na Octanu asi nejlepší, je jeho jistota a spolehlivost. I když se jedná o nestabilní disk, vždy udělá to samé. A i když přitlačíte na pilu, tak disk nepřervete a nemusíte se bát, že by se nevrátil. Využití tohoto disku je jasné – maximální vzdálenost. Když máte dost prostoru, nechte disk vykroužit dlouhé esíčko. Perfektní je také na hyzerflip. Octane je obecně super na dosažení opravdu dlouhé vzdálenosti. Takže pokud chcete přes 100 m a ještě dál, sahněte po Octanu.

Forehand

Když jsem s discgolfem začínal, tak Octane byl můj nejoblíbenější disk na forehand. Neměl jsem techniku, ani dostatečnou rychlost v ruce a tak mi létal krásně rovně a daleko. Problém nastal, když jsem byl schopen trochu více přitlačit. Disk se začal přetáčet a -1 na turnu se začala projevovat. Pokud se budeme bavit konkrétně, tak na 90 – 100 m je potřeba při výhozu disk naklopit do mírného hyzeru. Disk se velmi rychle srovná a pak krásně plachtí. Na konci můžete počítat s jistým fadem. Při hodech na kratší vzdálenost (75 – 90 m) disk poletí hezky rovně.

Thumber a Tomahawk

Octane mi na hody přes hlavu moc nesedl. Velmi rychle se otáčí a kvůli tomu se špatně odhaduje vzdálenost. Na druhou stranu s jistotu padá kolmo k zemi a nepřetáčí se. Což je super a dá se toho využít. Ani držení disku na thumber není nic moc. Octane je celkem vypouklý a palec má tendenci trochu ujíždět. Ale tohle je potřeba vyzkoušet, každému sedne něco jiného. Pro dlouhé hody přes hlavu nechte Octane v bagu a raději sáhněte třeba pro Resistor.

Plasty a držení disku

Disk jsem testoval ve třech hmotách – v Neutronu, Protonu a Plasmě. Asi nejlépe se drží Plasma. Materiál je trochu přilnavější, ale možná je to jen pocit. Disk má celkem široký rim (23 mm) a je docela vypouklý, přesto dobře padne do ruky jak při backhandu, tak při forehandu. Hůře se drží na thumber, právě proto, že je trochu více vypouklý.

Octan se vyrábí ve čtyřech různých plastech – Neutron, Proton, Plasma a Eclipse. I to, že je vyráběn ve čtyřech hmotách ukazuje, jak oblíbený Octane je.

Závěrem

Octane je vynikající distance driver pro hráče všech úrovní. Začínající hráč v něm bude mít dlouhý stabilní disk. Zkušenější hráči ho využijí na dlouhá esíčka a tvarované hody. Octane jde velmi dobře využívat i na forehandy. I když se jedná o nestabilní disk, je velmi spolehlivý a nečekají vás s ním žádná nepříjemná překvapení. Octane patří mezi mé oblíbené disky a určitě stojí za vyzkoušení.

Octane specifikace

Typ disku: Distance driver
Průměr disku: 21.1 cm
Výška disku: 1.7 cm
Šířka rimu: 2.3 cm
Hloubka rimu: 1.2 cm
Max. hmotnost: 175.1 g

Octan v číslech

Speed: 13
Glide: 5
Turn: -1
Fade: 2

Letová charakteristika disku Octane

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...

Pár fotek disku Octan