Tangent

Výrobce: MVP discsport, plast: Plasma, hmotnost: 170g

Testovaný Tangent byl jeden z prvních disků od MVP, co jsem si pořídil. Ze začátku mi sloužil jako rovný disk a pomohl mi na prvních turnajích, kde jsem s ním házel všechny rovné hody backhandem. Zejména v lesní části v Chebu byl pro mě neocenitelný (na jamky č. 7 a 8 byl numero uno). Testovaný disk je v prémiovém plastu plasma v nádherné zlatobronzové barvě. Ta má bohužel jednu velkou nevýhodu. Na podzim když opadá listí, tak není vůbec vidět. S listím krásně splývá. Teď se ale pojďme podívat na to, jak Tangent létá.

Jdeme házet

Jak jsem se již zmínil, tento disk jsem v začátcích používal zejména pro rovné hody. Všem začínajícím disgolfistům ho mohu vřele doporučit. Mínus na turnu kompenzuje pro začátečníky typické podhození a další lehké nedostatky v technice. Disk jim tedy bude létat krásně rovně. Pokud disk vypustíte z ruky opravdu rovně, poletí lehce vpravo a na konci letu bude lehce fadovat (zatáčet doleva). Bavíme se o hodu kolem 50 m, kdy není potřeba velká síla ani rotace.

Hyzer.

Tangent není na tento hod moc vhodný, ale v rámci testu bylo zajímavé to vyzkoušet. Při kratších hodech do 50 m je disk schopen hyzer udržet, ale musíte disk vypouštět ve větším hyzerovém náklonu. Při delších hodech kolem 70 m, kdy disku nadělíte více síly a rotace, se disk vypuštěný v hyzeru rychle srovná až přetáčí do anhyzeru. Pokud potřebujete hodit hyzer, zvolte raději stabilní disk. Můžete vyzkoušet například tyto midrange od MVP – Tensor, Matrix nebo Vector.

Anhyzer, to už je jiná písnička

Pokud potřebuji hodit anhyzerem 50 – 65 m sahám právě pro Tangenta. Disk vypouštím rovně, silně a s velkou rotací. Během chvilky se disk lehce naklopí doprava a točí stále vpravo. Ke konci letu se pouze srovná a doplachtí dalších pár metrů. Na fade můžete rovnou zapomenout. Abychom dosáli větších vzdáleností okolo 75 m, je potřeba disk při výhozu lehce podhodit. I tak se velmi rychle narovná a začne točit doprava. Na konci letu, když disk ztratí energii a rotaci, tak se srovná a díky vysokému glidu doplachtí ještě pěkných pár metrů. Výsledkem je nádherná anhyzerová křivka. Pro mě je to jeden z nejkrásnějších hodů, který mě naplňuje radostí :-).

Forehand a over – nic pro Tangent

Na forehand tento disk nepoužívám a ani ho nedoporučuji. Obecně nestabilní disky nejsou na forehandy vhodné a u tohoto midrange to platí dvojnásobek. Ale kvůli testu jsem však pár forehandových hodů s Tangentem vyzkoušel. Aby se disk ihned nepřeklopil do leva a vůbec někam doletěl, je potřeba ho při výhozu celkem hodně naklopit do hyzeru. Prakticky s ním lze takto hodit do 40 m. Pro delší hody je kvůli své nestabilitě celkem nevyzpytatelný.

Podobné je to s hody přes hlavu. Hodit thumber šlo špatně. Disk se moc dobře nedržel. A ani otáčení disku nebylo moc přesvědčivé. Tomahawk byl na tom velmi podobně, jen se lépe držel. Abych dosáhl nějakého uspokojivého letu, bylo nutné disk celkem hodně naklopit ve směru otáčení. Na vyzkoušení fajn, ale na hody přes hlavu určitě sáhnete po jiném disku.

Grip a plast

Plasma je prémiový plast. Je o trochu pružnější a měkčí než Neutron, což má zlepšovat přilnavost disku k ruce. A pravda je, že disk se drží skvěle. Pokud bych však měl srovnávat s Neutronem, nepřijde mi, že by se disk držel výrazně lépe. Pouze grip je pocitově měkkčí. Co se týče odolnosti, je na tom Plasma velmi podobně jako Neutron. Vizuálně disk vypadá skvěle. Použitý plast Plasma navozuje takový lesklý kovový efekt. Kromě Plasmy se disk vyrábí ještě v těchto plastech: Neutron, Proton a Eclipse.

Závěrem

Tangent je výborný disk pro anhyzerové nebo turn-over hody. A přesně kvůli tomu ho mám v bagu a nedám na něj dopustit. Tangent mohu z vlastní zkušenosti doporučit zejména začínajícím hráčům, kterým odpustí drobné chyby a bude jim létat krásně rovně. Pokročilejším hráčům bude dobře sloužit zejména na zmiňované anhyzery.

Ještě nesmím zapomenout na vítr. Disk jsem testoval v mírném větru. Tangent je nestabilní a nestabilita ho přesně vystihuje, ať už se jednalo o boční, zadní či protivítr. Takže Tangent do větru opravdu NE.

Tangent specifikace

Typ disku: Midrange

Průměr disku: 21.5 cm

Výška disku: 2.1 cm

Šířka rimu: 1.2 cm

Hloubka rimu: 1.3 cm

Max. hmotnost: 179 g

Tangent v číslech

Speed: 5
Glide: 4
Turn: -1
Fade: 2

Letová charakteristika disku Tangent

Pár fotek disku Tangent

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...

Pokud chcete vidět, jak Tangent létá, podívejte se na pár videí. V recenzi od Mariana je krásně vidět, jak rozdílně létá různým typům hráčů.

Recenze disku Tangent

Recenze od Mariana Ludwiga

Share This

Sdílejte!

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli.