Volt

Výrobce: MVP

Volt je jeden z nejoblíbenějších fairway driverů od MVP. O jeho oblibě vypovídá i fakt, že jako jediný disk od MVP se vyrábí snad ve všech hmotách. Můžete si ho pořídit v Electronu, Protonu, Neutronu, Plasmě, bublinkách i svítící. A čím je Volt tak jedinečný?  Dle mého jsou to jeho široké možnosti využití a vhodnost pro všechny typy hráčů. Prostě každý si na něm najde to svoje. MVP dalo tomuto disku do vínku tyto hodnoty 8 / 5 / -0,5 / 2. Osobně bych si dovolil nesouhlasit a hodnotu na turnu bych opravil na -1, ale samozřejmě záleží na hmotě a váze. Nyní se pojďme podívat, jak Volt lítá.

Backhand

Jedna z hlavních předností tohoto disku je využití na tunely. Pokud potřebujete dlouhý, nízký a ještě k tomu rovný hod, je Volt opravdu velmi dobrou volbou. Stačí vychytat hyzerové podhození a máte vyhráno. Disk se celkem rychle narovná (záporná hodnota na turnu), poté velmi dlouho letí rovně a na konci letu můžete očekávat mírný fade. Jak sami vidíte, ideální disk na tunely. Ale samozřejmě to chce trochu praxe. Chcete-li udržet celou dráhu letu v hyzeru, musíte disk vypustit v dostatečném náklonu (hodně záleží na vašich dovednostech), disk se bude mít tendenci rovnat, což vám o pár metrů prodlouží dráhu letu. Voltem se dá tímto způsobem házet až ke 100 m. Jedna ze silných stránek Voltu je anhyzer. Pokud máte dostatek síly a rotace, dokáže vám Volt vykouzlit nádherný dlouhý a táhlý anhyzer. Jak říká Jerry: „To prostě chceš“. A co přesně znamená dlouhý anhyzer? 100 – 115 m s tím, že disk dopadá na plocho a nemá tendenci odrolovat. Prostě paráda.

Forehand

Znám dost hráčů, kteří používají Volt i na forehand. Mě osobně přijde na forehand nestabilní. Tím nechci říci, že by na forehand byl špatný, pouze to, že já osobně preferuji jiné disky. Ale jako vždy jsem to v rámci recenze poctivě odházel. Je potřeba počítat s tím, že při hodech nad 70 m musíte disk dost podhazovat (vypouštět v hyzeru). Pokud se do disku opřete více a nepodhodíte ho, přetáčí se až do nekontrolovatelného rolleru. Záleží na síle a rotaci, kterou jste disku schopni udělit. Takže na forehand bych ho doporučil spíše začátečníkům, nebo méně silovým hráčům. 

Hody přes hlavu

Tady přichází silná stránka Voltu. Začneme thumberem. Disk se točí jistě, stabilně a celkem rychle. Nepočítejte se závratnou vzdáleností, ale spíše s přesností. Disk se už kolem 50 – 60 m přetočí a dopadá k zemi téměř kolmo. Což je super, jelikož nikam neodskakuje a ani se neodkutálí. Příklad z praxe. Jamka číslo 2 v Kadani, kde se koš nachází vpravo za křovím. Tady stačí vyhodit thumber do nejširší ulice a disk krásně vytočí celou otočku a zapadne za křoví přímo ke koši. Téměř jisté birdie. Velmi podobné je to i s tomahawkem – Volt přesně a rychle vykrouží požadovanou křivku.

Plasty a držení disku

Jak jsem již zmiňoval, Volt je disk, který se vyrábí ve všech plastech, které MVP nabízí. Ale pozor, jaký zvolíte. Pokud chcete Volt co nejstabilnější, berte určitě Neutron. V Plasmě a Protonu jsou o krapet nestabilnější. Electron bych moc nedoporučoval, jelikož se velmi rychle obouchá a stane se velmi nestabilní. Odlehčené bublinky (Fission) jsou vhodné zejména pro děti. Volta v Glow jsem neměl možnost vyzkoušet takže nemohu sloužit, ale měl by se podobat Protonovému.

Co se gripu týče, tak ten je výborný nehledě na hmotu. Disk má celkem úzký rim (18 mm) a do ruky padne téměř každému, i osmiletému klukovi. Tady má Volt jedničku s hvězdičkou.

Závěrem

Volt je jeden z nejpopulárnějších disků od MVP, hlavně díky jeho univerzálnosti. Dle mého názoru je vhodný pro všechny typy hráčů. Každý si na něm najde to svoje.

Specifikace disku

Typ disku: Fairway driver
Průměr disku: 21.1 cm
Výška disku: 1.6 cm
Šířka rimu: 1.8 cm
Hloubka rimu: 1.1 cm
Max. hmotnost: 176 g

Letová charakteristika v číslech

Speed: 8
Glide: 5
Turn: -0,5
Fade: 2

Letová křivka disku

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...

Share This

Sdílejte!

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli.