Harp

Výrobce: Westside disc, plast: BT-hard a VIP, hmotnost: 173 g

Disk Westside Harp – známější spíš pod českým názvem Harfa – má v mém bagu čestné lože, neboť je to naprosto fantastický disk. Jsem šťastným majitelem tří kusů tohoto disku, dva mám v základním BT plastu (hard), třetí je v průhledném VIP plastic.

Putter, nebo midrange?

Pro mě obojí. Harfa je vlastně takový přechod mezi putterem a midrangem s hodnotami 4 3 0 3. Důvod, proč jsem si ho poprvé pořídil, je ten, že mé forehandové příhozy klasickými (byť i velmi stabilními) puttery jsem přervával a disky mi šly do rolleru. Toto se však změnilo příchodem Harfy do naší rodiny.

Puttování

Asi není mnoho hráčů, kteří používají pro puttování výhradně Harfu, jako já. Je to asi proto, že při delších puttech (nad 7 m) se už projevuje fade disku. Já ho používám proto, že se mi ze všech možných putterů nejlépe drží a s tím jeho fadem jsem se naučil žít. Pokud puttuji z menší vzdálenosti, kdy se fade ještě neprojeví, činím tak rovně hozeným diskem s trochu větší rotací (mám raději přímé a rychlé putty). Fade při puttování z větší vzdálenosti řeším lehkým naklopením disku do anhyzeru – čím jsem dále od koše, tím zvětšuji náklon. Jak hodně disk sklopit je věcí cviku a odhadu. Pro puttování používám pouze Harfy v BT materiálu a to proto, že se drží lépe než ve VIP plastu a jsou méně stabilní.

 Příhozy

A nyní se dostávám k tomu, v čem tkví kouzlo a dokonalost Harfy – tedy k příhozům. Používám ho na přihazování mezi 20 až 60 m a v tomto rozmezí se mohu spolehnout na jeho přesnost. Nejvíce mých příhozů je forehandovým hyzerem a jelikož puttování je má noční můra, naučil jsem se přihazovat tak, abych byl vždy co nejblíže koši, což se mi docela daří. Disk hozený hyzerem perfektně drží směr a pokud nefouká protivítr, nestane se, že bych ho přerval. Horší je to již s rovnými hody, zvláště, pokud jsou delší a musím použít více síly – to již udávaný turn 0 klesá do záporných hodnot. Avšak pokud házím rovně do vzdálenosti cca 40 m, pak hodnoty 4 3 0 3 jsou odpovídající.

Nejtěžší je ovšem házet anhyzer – tento hod používám spíše výjimečně, neboť přesnost příhozu se zhoršuje. Anhyzer házím jen pokud potřebuji obhodit nějakou překážku a není jiného zbytí. Při použití větší síly se disk nevrací a je spíše přetáčivý – ale pokud fouká do zad, pak se disk vrací a na konci letové dráhy fadne a vykrouží esíčko. Jedinou výjimkou, kdy anhyzer rád používám, jsou backhandové příhozy (cca do 20 m) – menší síla mi zaručí, že disk dopadne naplocho a nikam se nezakutálí.

Občas jsem donucen házet Harfou i overhead – trénoval jsem tyto hody v tělocvičně na cíl ve vzdálenosti 20 m a vcelku se mi po nějaké době dařilo trefovat položenou florbalovou branku. Disk házím se sklonem asi 45° a ten pak dopadá vrchní stranou naplocho na zem a nejde do rolleru.

Materiál

Mohl jsem porovnat disky ze základního BT materiálu a VIP plasticu – BT se rozhodně lépe drží a disky jsou méně stabilní, nežli VIP. Časem bych si rád pořídil Harfu i v tournament materiálu a porovnal výsledky.

Závěr

Harfa je dokonalost sama – kdo nemá Harfu, nežije!
Kupujte Harfu!

 

Specifikace disku Harp

Typ disku: Putt & Approach

Průměr disku: 21.2cm

Výška disku: 1.6 cm

Šířka rimu: 1.1 cm

Hloubka rimu: 1.4 cm

Maximální hmotnost: 176 g

Harp v číslech

Speed: 4
Glide: 3
Turn: 0
Fade: 3

Letové vlastnosti disku Harp

Napsal Pavel "Chroust" Votický

Někdy na jaře 2017 jsem měl omylem puštěnou televizi a proběhla tam krátká reportáž o discgolfu...Nevím, co to bylo za pořad, odkud to bylo a co přesně bylo v té reportáži, jen si pamatuji, že jsem vykřikl: “To chci zkusit!“

Více o autorovi ...

Video k recenzi na disk Harp

Mrkněte jak Pavel s dikem Harp od Westsidu hází forhandy. A co myslíte dá zase eso? Odpověď najdete ve videu.