Atom

Výrobce: MVP

Atom je parádní putter od MVP. Využijete ho nejen na puttování, ale i na příhozy. Prostě je to vynikající disk na krátkou hru.

Puttování

Na puttování bych doporučil určitě disky v Electron hmotě. Ta mnohem lépe „chytá“ řetězy něž  Proton a Neutron.  Dle vaší preference můžete zvolit i tvrdost disku v electronové hmotě. Na výběr máte měkký soft, klasický Electronnejtvrdší firm. Atom je krásně rovný disk. Do deseti metrů nemusíte vůbec řešit fade v koncovce. Prostě ho pošlete přímo na koš. Při dlouhých puttech je Atom opravdu vynikající. To byl jeden z důvodů proč jsem na Atomy přešel. Pokud puttujete z delší vzdálenosti, stačí disk poslat v mírném anhyzeru. Velmi tím prodloužíte vzdálenost a zároveň neztratíte na přesnosti. Dráha letu je velmi plynulá a pomyslné srovnání disku je pomalé a příjemné.

U disků na puttování je dle mého názoru asi nejdůležitější, jak se vám disk drží. A samozřejmě důvěra v disk. Atom je velmi plochý a to je to, co mám rád. Také na puttování preferuj měkčí disky, takže pro mě je jasná volba Electron soft. Přesnost, konzistence a plynulá dráha letu. To vše dohromady dělá z Atoma pro mě ideální putter.

Příhozy

Další silnou předností tohoto disku jsou příhozy do 50 m. Do této vzdálenosti umí Atom letět neskutečně rovně a přesně. Do 50 m vám také udrží mírný hyzer i anhyzer. To je super, když potřebujete tvarovat hody ke koši. Atom osobně velmi rád používám na „puttopříhozy“ a na backhand s polovičním nápřahem. Při těchto hodech je Atom neskutečně přesný.

Backhand

Při větších vzdálenostech se začíná projevovat mírná nestabilita a při výhozu je nutné ji kompenzovat hyzerovým podhozením, které je nutné přizpůsobit síle a rotaci. Také je potřeba brát v potaz hmotu, kterou držíte v ruce. Atom v Electronu je nejméně stabilní, obzvlášť když je už trochu ohraný. Mezi Protonem a Neutronem jsem u testovaných disků neviděl rozdíl. Takže na příhozy a dlouhé hody beru neutronového Atoma, na putty a puttopříhozy electronévého.

Hyzer – při hodech nad 50 m je nutné disk dostatečně podhodit, aby vám udržel po celou dobu letu hyzer. Disk se velmi rychle narovnává a tím se hyzerová křivka stává celkem nepřesnou. Na tento typ hodů není Atom úplně ideální a raději bych sáhl po něčem trochu stabilnějším. Třeba Particle od MVP nebo Envy od Axiom Disc.

Anhyzer, to už je o něčem jiném. Na větší vzdálenosti stačí disk vypustit rovně a on sám po pár metrech začne lehce vytáčet mírný anhyzer. Na konci dráhy letu se maximálně lehce srovná. Na fade můžete rovnou zapomenout.

Forehand

Atom je prakticky použitelný na forehand pouze na kratší vzdálenost. A už při 30 m je nutné jej vyhazovat v hyzerovém podhození. Ne, že by nešlo ho hodit dál, ale je to jako lízat med přes sklenici. Jde to, ale je to o ničem. Takže sáhněte raději po něčem stabilnějším 🙂

Thumber a Tomahawk

Jak už jsem psal, Atom je super na příhozy a to platí i na ty přes hlavu. Trochu upřesním. Super je to hlavně na hod Tomahawk, jelikož na Thumber se hůře drží. Ale pokud už ho dobře uchopíte, nechybí výše zmiňovaná přesnost. Disk se otáčí přesně a spolehlivě. Neočekávejte žádné závratné vzdálenosti, ale mezi 30 – 45 m odvede Atom fakt skvělou práci.

Plasty a držení disku

Disk jsem testoval ve všech hmotách, ve kterých se vyrábí. Což jsou Electron, Electron soft, Electron firm, ProtonNeutron. Nejlepší grip má Electron soft (i když toto je velmi individuální). Disk vůbec neklouže a to ani za nepříznivého počasí. Perfektnímu gripu napomáhá plochý profil a skvěle tvarovaný lem disku, který vám bude v ruce příjemně sedět.

Závěrem

Atom je vynikající disk pro krátkou hru. Kromě puttování jej oceníte zejména při příhozech do 50 m. Nádherné a rovné hody s maximální přesností, spolehlivost při puttování a perfektní grip, tak to vše je Atom. Pozor na vítr. Abychom jen nechválili, tak Atom není vhodný do větru a zejména do protivětru.

Atom specifikace

Typ disku: Putt & Approach
Průměr disku: 21.1 cm
Výška disku: 1.9 cm
Šířka rimu: 1.1 cm
Hloubka rimu: 1.4 cm
Max. hmotnost: 176 g

Atom v číslech

Speed: 3
Glide: 3
Turn: 0
Fade: 1

Letová charakteristika disku Atom

Napsal Martin "MuMu" Malý

Discgolfu jsem se začal věnovat o prázdninách 2017. Od té doby jsem tomuto sportu zcela propadl. Snažím se chodit pravidelně trénovat a účastnit se turnajů. V současné době máme hřiště na Kladně zdemontované, tak nejčastěji trénuji v Nučicích a na Ladronce. Mám oblíbené disky od MVP a Axiom disc, které vám rád postupně budu představovat, ale nejen ty.

Více o autorovi ...

Ještě se mrkněte jaký může být Atom krasavec?

Share This

Sdílejte!

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho s vašimi přáteli.